İmmünolojik Faktörler

MS’te anormal bir bağışıklık yanıt, MSS’de iltihaplanma ve hasara neden olur. Anormal bağışıklık yanıtta birçok farklı hücre yer alır. İki önemli bağışıklık sistemi hücre tipi, T hücreleri ve B hücreleridir.

T hücreleri lenf sisteminde aktive olur ve MS’de kan damarlarından MSS ‘ye girer. MSS ‘ye girdikten sonra T hücreleri, iltihaplanma ve hasara neden olan kimyasalları serbest bırakır. Bu, miyeline, sinir liflerine ve miyelini yapan hücrelere zarar verir. T hücreleri ayrıca B hücrelerini aktive etmeye yardımcı olmak ve immün atağa katılmak için diğer immün sistem hücrelerini çağırmak için önemlidir.

Bir T hücresi türü olan T düzenleyici hücreler iltihabı azaltır veya sonlandırır. MS’te, T düzenleyici hücrelerin doğru çalışmaması ve iltihabı etkin biçimde kapatmaması.

Sitotoksik veya “katil” T hücreleri belirli özellikleri taşıyan hücrelere doğrudan saldırır ve yok eder.

B hücreleri, T hücrelerinin yardımıyla aktive olur. B hücreleri antikor üretir ve diğer proteinleri uyarır ve MS’de bunlar MSS’de hasara neden olur.

Araştırmacılar, MS’e dahil olabilecek diğer hücreleri ve süreçleri aramaya devam ediyor. MS’te bağışıklık aracılı süreç hakkında daha fazla bilgi edinmek için devam eden çabalar sayesinde – onu harekete geçiren ve nasıl yavaşlatıp durduracağı – bizi MS’in nedenini anlamamıza, daha iyi tedavileri ve nihayetinde tam kür sağlayan bir tedaviyi sağlayabileceklerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir